Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – co na to lekarze?
Szerokie grono przedstawicieli służby zdrowia w Polsce w różny sposób odniosło się do rozporządzenia dotyczącego prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej pacjentów. Część przyjęła to z entuzjazmem – możliwości cyfryzacji są ogromne. Brak konieczności wprowadzania poprawek w dokumentacji, prowadzenia papierowych kalendarzy, przysłowiowej „tony” notatek, szybkość przekazywania informacji, możliwość rejestracji pacjentów na wizyty w systemach online, stały dostęp do historii chorób pacjentów; to tylko niektóre z istotnych funkcji, jakie proponują rozwiązania EDM.
Specjaliści niechętni cyfryzacji?
Niestety Elektroniczna Dokumentacja Medyczna nie spotkała się z aprobatą części lekarzy i lekarzy dentystów. Została ona potraktowana jako znaczące utrudnienie. Ponadto wprowadzeniem obowiązkowych e-Recept od stycznia 2020 r. MZ doprowadziło niektórych starszych specjalistów do decyzji: „Praktykować dalej, czy przejść na emeryturę?” Do przyczyn niechęci wobec Elektronicznej Dokumentacji Medycznej zaliczały się także koszty związane z zakupem programu do prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej.
Działania NIL
Naczelna Izba Lekarska wyraziła zadowolenie z powodu uchylenia obowiązku prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej przez placówki realizujące umowę z NFZ, ponieważ środowisko nie było dostatecznie przygotowane na tego typu zmiany. Należy postawić pytanie czy rzeczywiście jest to powód do zadowolenia? Elektroniczna Dokumentacja Medyczna w obowiązkowej formie, przesuwana kolejny raz w polskim systemie ochrony zdrowia blokuje wiele ważnych przedsięwzięć, które mogą być realizowane przez wsparcie dokumentacji elektronicznej. W branży medycznej nie oznacza to, że specjaliści będą przygotowani na następny termin.
O konieczności prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej wiadomo było przynajmniej od połowy 2017 r. Do stycznia 2019 r. specjaliści nie zdążyli przygotować się do zmian. Następne terminy wprowadzenia innowacyjnych zmian do polskiej służby zdrowia i odsuwanie cyfryzacji sprawia, że polska medycyna grzęźnie w miejscu, jeśli chodzi o jakość usług względem chorych i wielopoziomowe projekty o charakterze ogólnopolskim, jak np.:
- prowadzenie specjalistycznych rejestrów medycznych dla onkologii, psychiatrii, chorób układu krążenia,
- badania obserwacyjne środowisk, gdzie Polacy są narażeni na występowanie pewnych schorzeń i zapobieganie im,
- między instytucyjne badania kliniczne współpracujące z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej.
Strach przed zmianami
Strach przed zmianami i niechęć wywołuje przede wszystkim nowość, jaką jest ciągła współpraca z systemem komputerowym w gabinecie lekarskim. Elektroniczna Dokumentacja Medyczna prowadzona w systemie Medfile® EDM to w rzeczywistości intuicyjny program, z którym współpracuje już ponad 7 tysięcy specjalistów. Program został stworzony we współpracy ze specjalistami i dopracowany w taki sposób, aby działanie lekarza czy też recepcjonisty było ograniczone do kilku kliknięć. Można stwierdzić, że po okresie testowym i przyzwyczajeniu się do pracy z programem, szybciej i łatwiej pracuje się na komputerze niż z dokumentacją papierową.
Niechęć a udogodnienia
Argument o dużych kosztach, które muszą ponieść specjaliści, aby wprowadzić Elektroniczną Dokumentację Medyczną, także jest nietrafiony, ponieważ na rynku działają programy z których można korzystać zupełnie za darmo. Jeśli lekarz realizuje ma mało wizyt w miesiącu Elektroniczna Dokumentacja Medyczna Medfile® EDM jest jednym z systemów posiadających darmowe rozwiązania.
Wielkim udogodnieniem w codziennej praktyce specjalistów jest szybki wypis e-Recepty. Specjalny kreator do e-Recept Medfile® EDM umożliwia szybkie wypisanie dokumentu, poprzez:
- zaciągnięcie danych pacjenta i świadczeniodawcy,
- autosugestie kodów ICD- 9 / ICD-10 jak również ICF,
- podpowiedzi nazewnictwa leków z obszernej ogólnopolskiej bazy,
- wygląd identyczny jak zwykłej papierowej recepty.
Warto zastanowić się czy to dobrze, że znów czekamy, aby państwowa służba zdrowia rozwijała się w należny innowacyjny sposób. Cyfryzacja jest dziś koniecznością w każdym sektorze, kiedy przyjdzie obligatoryjny czas na polską opiekę medyczną?